DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Yalçın Bilen
Yalçın Bilen
Giriş Tarihi : 23-10-2022 16:18

Çiftçiler Ne Zaman Sulu Tarımla Buluşacak?

Adıyaman tarıma el verişli topraklarıyla belki de ülkemizdeki birçok ilin başında gelir. İlimizdeki arazilerin büyük bir bölümü ovalık alanda olduğu için bu arazilerde araçlarla ürün hasılatı yapılır. Fakat böylesine geniş bir alanda bulunan arazilerin bugüne kadar suyla buluşması gerekirdi. Günümüzde yaşam koşullarının giderek arttığı bir dönemde sulu tarım çiftçiler için oldukça önemli bir husustur.

Bu konuda geçmiş dönemlerde de bir köşe yazım olmuştu. Fakat önümüzdeki aylarda çiftçiler ekim dönemi içerisinde olacağı için bu konuyu yeniden ele almayı düşündüm. Çünkü çiftçilerin ürün alanları için kullandıkları mazot, gübre, ilaç ve tohum fiyatları almış başını gidiyor. Birçok çiftçi ürününü ekip ekmeme konusunda kara kara düşünüyor.

Devletin verdiği destekler olmazsa kesinlikle hiç kimse ekinlerini ekemez. Bir de tapusunda çok fazla hisse olan vatandaşlarımız var. Onların da Allah yardımcısı olsun. Bir defa devletin çiftçilere verdiği destekler onların nefes almasını sağlamaktadır. Adıyaman ilimizde ise birçok arazi sahibi tarlasını çiftçilere belirli bir oran karşılığında vermektedir.

Çünkü günümüzde tarla sahibinin arazisini belirli bir oran karşılığında herhangi bir çiftçiye vermesi daha kazançlıdır. Bu şekilde hem tarlası olmayan çiftçi iş yapıyor, hem de tarla sahibi bir sonraki yılda yaşayacağı stresten kurtulmuş oluyor. Fakat bu durum tam anlamıyla çözüm değildir. Adıyaman’da çiftçilerin kazanç sağlamasının tek yolu var. Oda sulu tarım projelerinin hayata geçmesidir.

80’li yıllardan bu yana sulu tarımın hayalini kuran Adıyamanlı çiftçilerimizin hayalleri ne yazık ki gerçek olamadı. Atatürk Barajı’nın yapımıyla birlikte Adıyaman ilimizin bir ilçesi ve onlarca köyü suyun altında kaldı. Fakat Adıyaman ili sulama konusunda bir gelişme görmezken, kurak toprakları olan Şanlıurfa ilinin toprakları suyla buluştu. 90’lı yıllardan bu yana Şanlıurfa’nın birçok arazisi suya kavuştu.

Adıyaman ilimizde ise halen sulu tarım adına konuşulan projeler hayata geçmiş değil. Yanı başımızda bulunan Atatürk Barajı’ndan alınan sular 221 kilometre uzaklıkta bulunan Mardin iline sulama kanalları ile gidiyor. Böylesine devasa bir projenin videosunu izlerken, devletimizin yaptığı çalışmadan dolayı çok mutlu oldum. Umarım bir gün bu çalışma Adıyaman ilimizde de hayata geçer.

Günümüzde sulu tarım ile bir araziden birden fazla ürün elde edilmektedir. Bu şekilde hem üretici kazanmakta hem de ilin ekonomisine katkı sağlanmaktadır. Adıyaman ilimiz 81 il içerisinde en güzel konumda bulunan bir ildir. Hem doğası, hem de iklimi birçok ilde yoktur. Fakat halen sulu tarımı olmayan bir il olması bir eksiktir. Bu konuda atılacak adımları merakla bekliyorum.

Adıyaman ilimizde işsizliğin önüne geçecek tek proje tarıma dayalı sanayinin gelişmesidir. İlimizde tarıma dayalı sanayi gelişmiş olsa belki de ilimizde yaşayan insanlarımız ırgat olarak farklı illerde çalışmak zorunda kalmayacaktır. İlimizde sulu tarım olmadığı için haliyle insanlarımız farklı illere giderek yevmiye ile çalışıyorlar. Bu durum uzun yıllardan bu yana konuşulan bir sorundur.

Bundan 20 yıl öncesinde Şanlıurfa ili gelişmişlik bakımından Adıyaman’dan ileri bir noktada değilken, bugün ise Şanlıurfa ili yatırım alma noktasında çok iyi bir yerde. İnanç ve tarihi turizm konusuna bile değinmedim. O alanlarda zaten bölgenin zirvesi durumunda. Bizim de tarihi mekanlarımız var ama tanıtımı yeteri kadar yapılmıyor.

Neyse gelgelim konumuza, Adıyaman ilimizde hangi çiftçi benimle sohbet etse masraflarının oldukça fazla olduğunu söylüyor. Bende bu konuya hakim olduğum için çiftçilerimizle aynı fikirdeyim. Günümüzde sulu tarımın olmadığı yerlerde çiftçinin kazancı yağmura kalıyor. Yağmurun yapmadığı bir vakit çiftçi de kara kara düşünüyor.

Umarım bir gün sulu tarım projelerinin hayata geçtiğini görürüz. Bizlerde farklı konuları gündemimize alırız. Adıyaman ilimiz ülkemizde yaşanabilir şehirlerin başında geliyor. Bu şehirde doğmuş ve yaşamış bir olarak hayatımın sonuna kadar bu şehirde yaşayacağım. Böylesine huzurlu bir şehir belki de dünyada yoktur. Onun için Adıyaman ilimiz huzurun ve barışın başkenti olarak bilinir.

İlimizin gelişmesini bu şehirde yaşayan her insan gibi bende istemekteyim. Bir köşe yazarı olarak sorunlarını bana ileten vatandaşlarımız ile yetkililer arasında bir köprü vazifesini yerine getirdiğimizi düşünüyorum. Zaten “köşe yazarı” demek “halkın sesi” demektir. Köşe yazarlığına başladığım günden bu yana halkımızın sorunlarını köşemden okuyucularımla paylaşmaktayım.

Adıyaman’da Haber Gazetemizde köşe yazarlığına devam ettiğim müddetçe halkımızın bana ulaştırdığı konuları gündeme getirmeye devam edeceğim. Amacım halkımızın sesi olmak, onların dile getirmek istediği konuları dile getirmektir.

ygb0202@gmail.com

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA