SİYASET
Giriş Tarihi : 30-05-2022 22:35

CHP’li Av. Bozat’tan Dezenformasyon Yasasına Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Hukuk Sorumlusu ve İl Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Levent Bozat, TBMM'ye sunulan ‘Basın Kanunu ve Bazı Konularda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a tepki gösterdi.

CHP’li Av. Bozat’tan Dezenformasyon Yasasına Tepki

Yasanın gazetecilerin ve meslek örgütlerinin görüşleri alınmadan Meclise sunulduğuna işaret eden Bozat, “sansür” olarak yorumladığı kanun teklifini şu sözlerle eleştirdi: “AKP-MHP’nin ‘dezenformasyonla mücadele’ amacıyla hazırladığı kanun teklifi TBMM'ye sunuldu. Uzun zamandır muhalif basını çeşitli yöntemlerle baskı altına alan iktidar, seçime giderken, sosyal medyayı da kontrol altına almayı hedefliyor. Halkın haber alma hakkını kısıtlayan her türlü sansürü reddediyoruz. İletişim özgürlüğü, ülkemizde insanca yaşamanın, saydam bir yönetime kavuşmanın ve demokratik sistemin temel koşuludur.
Yazılı ve görsel basını demokrasinin vazgeçilmez kurumlarıdır. Medya her türlü baskı ve engellemeden uzak, özgür ve tarafsız bir biçimde faaliyet gösterebilmelidir. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında; bilgi edinme özgürlüğü güvence altına alınacaktır.”

Ömer KarakuşÖmer Karakuş