YEREL
Giriş Tarihi : 29-02-2024 13:17   Güncelleme : 05-03-2024 13:23

Başkan Torunoğlu, Bakan Ersoy’dan Destek İstedi

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Torunoğlu ve beraberindeki heyet Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) ziyaret ederek, deprem sonrası iş yerleri hasar alan otel sahibi oda üyelerinin sıkıntılarını aktardı.

Başkan Torunoğlu, Bakan Ersoy’dan Destek İstedi

AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Av. Mustafa Alkayış, Hüseyin Özhan, ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu, Adıyaman Belediye Başkan adayı Ziya Polat ve Adıyaman’daki otel sahipleri Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u TBMM’de ziyaret etti. Ziyarette işyerleri depremde hasar alan ATSO üyelerinin sıkıntılarını aktaran Başkan Torunoğlu, turizmin Adıyaman için bacasız fabrika olduğuna dikkat çekerek Adıyaman’daki tesislerin yeniden yapılması için Bakan Ersoy’dan destek istedi.

Görüşmeyle ilgili açıklama yapan Başkan Torunoğlu; “Bildiğiniz gibi 6 Şubat depreminde 21 tane otelimiz ya ağır hasar gördü, yıkıldı. Bu otellerin tekrar ayağa kalkması devletin desteği olmadan mümkün değildir. Sayın Bakanımızdan otelleri hasar gören üyelerimiz için uygun faizli kredi ve mevcut borçlarında öteleme talep ettik. Ayrıca Turizm alanlarıyla ilgili olarak Kahta Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Kommagene Bienali ve akabinde 3. Mezopotamya Caz Festivali ve Nemrut Gastronomi Buluşmalarına bakanlık nezdinde maddi destek sağlanması, Perre Kamulaştırma Çalışması konusu, Depremde hasar alan müzemizin iyileştirilmesi ve hemen yanında bulunan 4 Bin metrekare kapalı alana sahip yeni bir müzenin planlamaya alınması, Perre Antik Kentinde, Karakuş Tümülüsü ve Nemrut Dağı’nda Bakanlar Kurulu Kararı ile Bilimsel Kazı Kararı için Kazı Başkanı ve Bilim Heyeti hususunda Akademisyen önerisi, konuya ilişkin referans ve destekleri, Nemrut Dağı Milli Parkı’nın Tarihi Alan Başkanlığı olarak ilan edilmesi konusunu Sayın Bakanımıza aktardık. Turistik tesislerle ilgili olarak deprem sonrası yatak sayısının 3’te 2’sini kaybeden Geçiminin büyük bir kısmını turizmle sağlayan Adıyaman’da Yeni Yapılacak Olan Otel Yatırımları İçin; Nakdi hibe, Uygun ve uzun vadeli kredi imkânı, Genel teşvik tedbirlerine ek teşvik uygulamaları Elektrik, su ve doğal gaz indirimleri, belirli süre vergi muafiyeti (TGA katkı payı dahil), Belediyelerce inşaat ruhsatı ve iskân ruhsatı işlemlerinde muafiyet veya indirim, bakanlıkça turizm tesislerinden 2 yıl süre ile müzik lisans belgesi, sürdürülebilirlik sertifikası, başvuru ücreti, belge ve paket ücreti alınmaması konularını Bakanımıza ilettik. İlgi alakalarından dolayı kıymetli bakanımıza teşekkür ediyoruz”

Ömer KarakuşÖmer Karakuş