GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-09-2023 18:31   Güncelleme : 17-09-2023 23:25

TGC: “İşten Çıkarılan Tüm Meslektaşlarımızla Dayanışma İçindeyiz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti medyada yaşanan işten çıkarma ve sendikasızlaştırma sorunuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

TGC: “İşten Çıkarılan Tüm Meslektaşlarımızla Dayanışma İçindeyiz”

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

"Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğü üzerinde yaratılan korku iklimi sürüyor. Halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmet eden gazeteciler, açılan davalar, cezaevine girme tehdidinin yanı sıra işten çıkarılarak nefes alamaz hale getiriliyor. Yaşadığımız bu ağır süreçte medyada her üç meslektaşımızdan birinin işsiz bırakıldığı gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Başta holdinglere ait medya kuruluşları olmak üzere tekrarlanan işten çıkarmalar, gazeteciler için artık tahammül edilemez bir noktaya gelmiş durumda. Sendikaya üye olan gazetecilerin işten atılması ise haksız ve hukuksuz olan bu süreci büyütüyor.

Son olarak toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alınan Sputnik’te 24 gazeteci işten çıkarıldı. Çalışanların sendikalaşma nedeniyle işten çıkarılması kabul edilemez. İşten çıkarmaları kınıyor, işverenleri ise bu kararlarını gözden geçirmeye davet ediyoruz. Her zaman olduğu gibi medyada işten çıkarılan tüm meslektaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz."

 

Ömer KarakuşÖmer Karakuş