DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Kemal Kaya & Halil Naryaprağı
Kemal Kaya & Halil Naryaprağı
Giriş Tarihi : 22-01-2023 01:22

Siyahî Toplumun Bir Yol Haritası Olarak Afro-Amerikan Birliği Manifestosu-6

Sen söyle bana, burası nasıl bir ülke? Neden en kirli işleri en düşük ücretle yapmalıyız? Neden en düşük ücretle en zor işi yapalım ki? Neden en çok parayı en kötü yiyecek türüne ve en çok parayı da yaşanacak en kötü yer için ödeyelim? Size buna maruz kaldığımızı söylüyorum çünkü bu dünyada var olmuş en çürük ülkelerden birinde yaşıyoruz. Çürümüş olan sistemdir; çürük bir sistemimiz var. Demokrasi kılığına girmiş kılık değiştirmiş bu sistem bir sömürü sistemi, siyasi ve ekonomik bir sömürü, düpedüz aşağılama, ayrımcılık sistemi, demokrasi altında karşılaşabileceğiniz tüm olumsuz şeyler. Ve sana ve bana karşı uyguladıkları şeyler, Almanya'da Yahudilere karşı uyguladıkları bazı şeylerden daha kötü. Yahudilerin karşılaştığı bazı şeylerden daha kötü. Askere alınmaya hazırlanmak için buralarda koşuşturuyorsun ve her yere gidiyor ve onu savunuyorsun. Birinin seni kafandan vurması gerekiyor.

Afro-Amerikan Birliği Örgütü, topluluğumuzdaki bu kötülüklere karşı amansız bir mücadele yürütecektir. Bu sorunları çözmek için halkımızla birlikte çalışıp bir konut geliştirme programı başlatacak organizatörler olacak. Beyaz adamın gelip mahallemizi düzeltmesini beklemek yerine, kendimiz düzelteceğiz. İşte burada hata yapıyorsun. Bir yabancı, evinizi sizin kadar iyi temizleyemez. Bir yabancı çocuklarınıza sizin kadar iyi bakamaz. Bir yabancı, ihtiyaçlarınıza sizin kadar iyi bakamaz. Ve bir yabancı, problemlerinizi sizin kadar iyi anlayamaz. Yine de bunu yapacak bir yabancı arıyorsunuz. Yapacağız ya da asla yapılmayacak.

Kira grevlerini desteklemeyi teklif ediyoruz. Evet, küçük değil, bir blokta küçük kira grevleri. Harlem' i kira grevinin merkezi haline getireceğiz. Bu şehirdeki her siyah adama ulaşacağız; Afro-Amerikan Birliği Örgütü, şehirde bütün siyahî adamlar greve gelene kadar durmayacak. Kimse kira ödemeyecek. Bütün şehir duracak. Ve hepimizi hapse atamazlar çünkü zaten hapishaneler bizimle dolu.

Sosyal ihtiyaçlarımızı düşününce umarım kimseyi korkutmuyorumdur. Tam burada durup sana korkan biriysen asla yanımıza gelmemen gerektiğini söylemeliyim. Çünkü seni ölümle korkutacağız. Ve zaten yarı ölü olduğun için gidecek çok uzak bir yerin yok. Ekonomik olarak öldün – öldün. Daha dün ödeme yapıldı ve şimdi meteliksizsin!

V. Sosyal

Bu örgüt sadece Afro-Amerikan halkına ve Afro-Amerikan topluluğuna karşı sorumludur. Bu teşkilat bizden başka kimseye karşı sorumlu değildir. Şehir merkezindeki adama gösterip gösteremeyeceğimizi sormamıza gerek yok. Şehir merkezindeki adama, cezai istismarına karşı kızgınlığımızı göstermek için hangi taktikleri kullanabileceğimizi sormamıza gerek yok. Onun rızasını istemek zorunda değiliz; onayını istemek zorunda değiliz; onun iznini istemek zorunda değiliz. Adil olmayan bir koşulun var olduğunu ve bunun yasa dışı ve haksız olduğunu bildiğimiz her durumda, gerekli olan her yolu kullanarak ona saldıracağız. Ve yolumuza çıkan her şeye ve herkese de aynı tepkiyi göstereceğiz.

Bu örgüt sadece Afro-Amerikan halkına ve toplumuna karşı sorumludur ve onların hem maddi hem de sayısal desteği ile işleyecektir. Topluluklarımızın insan hakları ve insanlık onuru mücadelesinde siyasi, ekonomik, entelektüel ve kültürel olarak kendi güçlerinin kaynağı olması gerektiğine inanıyoruz.

Topluluk, yıllarca süren sömürü, ihmal ve ilgisizliğin etkilerinden kurtulmak için ahlaki sorumluluğunu güçlendirmeli ve polis vahşetine karşı amansız bir mücadele vermelidir. Evet, bazı iyi polisler ve bazı kötü polisler vardır. Genellikle kötü olanları alırız. Harlem' deki tüm polislerle birlikte çok fazla suç, çok fazla uyuşturucu bağımlılığı, çok fazla alkolizm, çok fazla fuhuş, çok fazla kumar var.

Bu yüzden, tüm bu polisleri buraya göndermesi, Komiser Murphy'nin amaçlarından şüphelenmemize neden oluyor. Onların işi, rüşveti alıp şehir merkezine Murphy'ye geri götürmek olan “ayak işleri” adamları olduklarını düşünmeye başlıyoruz. Ne zaman bir polis komiseri Harlem'deki polislerin gücünü sayısal olarak arttırmayı gerekli görse ve aynı zamanda suçta herhangi bir azalma belirtisi görülmüyorsak bence onun hakkında şüphelenmekte haklıyız. Onları suçla savaşmaları için buraya gönderemez çünkü suç artıyor. Ne kadar çok polisimiz olursa, o kadar çok suçumuz olur. Suçun bir kısmını da beraberlerinde getirdiklerini düşünmeye başlıyoruz.

userzsh1907.kk@gmail.com

rumetruha@windowslive.com

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA