DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Hüseyin Turhal
Hüseyin Turhal
Giriş Tarihi : 27-12-2022 20:43

Üst Geçit Değil Sanki Çile Geçidi!!!

Adıyaman’da bir türlü çözüme kavuşmayan bir konuyu köşe yazımda kaleme almayı düşündüm. “Bu konu nedir?” diye soracak olursanız ilimizde Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan ancak engellilerin, yaşlıların ve çocuklu ailelerin bir türlü kullanamadıkları üst geçit çilesi. Bu konuda birçok haber yazıldı. Ancak bu konuda bir türlü çözüm bulunamadı. Bir il düşünki bulvarı üzerinde bulunan bütün üst geçitleri asansörlü veya yürüyen merdivenli olmasın. Bu olacak iş mi şimdi? Burası Adıyaman bu gibi durumları normal görüyoruz. Birçok şehri gezen bir kişiyim. Fakat Adıyaman’daki manzaranın bir benzeri başka yerde yoktur herhalde?

Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan bu üst geçitlerin merdivenleri hem dik hem de kullanışlı değil. Bu üst geçitleri değil yaşlılar sağlıklı insanlar bile kullanmıyor. Bu durumdan rahatsız olan vatandaşlar bu konuyu bizzat bana ilettiler. Bende onlara bu konuyu köşeme taşıyacağımı ifade ettim. Böylesine toplumsal bir sorunun bugüne kadar çözülmemiş olması kabul edilebilinir bir durum değildir. Bu konuyu köşe yazıma taşımadan önce kendimde sağlıklı bir birey olarak bu üst geçitlerin merdivenlerini kullanamaya çalıştım. Her vatandaşımız gibi bende nefes nefese kaldım.

Düşün ki; sağlıklı insanlar bu şekilde bu üst geçitlerin merdivenlerini kullanırken nefes nefese kalıyorsa yaşlı insanlar nasıl bu üst geçidi kullansın ki! Bir defa eğer bir ile üst geçit yapıyorsanız en azından asansörü çalışsın. Buda zor bir şey değil. Çevre illerimize gidin ve bakın. Bütün üst geçitler ya asansörlü ya da yürüyen merdivenlidir. Olması gereken de budur. Adıyaman ilimizde ise üst geçitler atıl vaziyette yerinde duruyor. 2023 yılına girmemize sayılı günler kala bu manzara ilimize yakışıyor mu? Bunu da vatandaşlarımızın takdirine bırakıyorum.

Bizzat bana ulaşan engelli vatandaşlarımız Adıyaman Belediyesi’nin Atatürk Bulvarı üzerinde orta refüjlere yaptığı demir örgüler nedeniyle bazı geçişlerin kapatıldığını ifade etti. Bende tarif edilen yerlere bizzat gittim. Bana anlatıldığı gibi bir mağduriyetin olduğunu yerinde gördüm. Mesela Eğriçayı köprüsünü geçtikten sonra şehre gelirken ilk durakta duran bir engelli AVM’ye gitmek ise Karayolları Şube Müdürlüğü önündeki kavşağı kullanarak karşıya geçecek ve geri geri gelecek. Halbuki üst geçitte asansör veya yürüyen merdiven olsa o engelli vatandaşımız birkaç dakika içinde karşıdan karşıya geçektir.

Böylesine tuhaf bir durumu fark etmemek elde değil. Yani bu konuda Adıyaman Belediyesi’nin yapması gereken iş Eğriçay köprüsünden hemen sonraki il durakta insanların karşıdan karşıya geçmesi için bir kavşağı hizmete açmasıdır. Zaten üst geçitler asansörlü veya yürüyen merdivenli olmuyor. Bari bu şekilde hızlı bir şekilde bu soruna çözüm bulunulur. Yoksa bu sorun bir türlü çözüme kavuşmaz.  Bu üst geçitler yapılırken devlet kurumlarının ve özellikle hastanelerin yapıldığı yerlere yapıldığını görüyoruz. Peki engelli, hasta veya çocuk aile nasıl bu üst geçitleri kullansın?

Bir köşe yazarı olarak bu konuyu yakından takip edeceğim. Bu konuda yetkililer girişimde bulunana kadar bu konuyu dillendireceğim. Çünkü bu sorun gerçekten de toplumsal bir sorun. Biz köşe yazarlarının üzerinde durması gereken konularda bu gibi konulardır. Yoksa her siyasetçi zaten sosyal medyasından gerekli paylaşımlarını yapıyor. Unutulmamalıdır ki; her sağlıklı birey bir engelli adayıdır. Bugün sağlıklı olan bir insanın hayatı boyunca sağlıklı olacağının hiç kimse garantisini veremez.

Gönül isterdi ki; bugün Adıyaman ilimizde bulunan üst geçitlerimiz yürüyen merdivenli olsun. Ve bizlerde bu üstlerin önemli bir hizmet olduğunu yazalım. Fakat görünen köy kılavuz istemiyor. İlimize yapılan bu üst geçitleri insanlar kullanamıyorlar. Bu konuda Adıyaman ilimizde bulunan kimi sivil toplum kuruluşlarına da görevler düştüğünü hatırlatmak isterim. Her yıl bir günde olsa engelliler için mesajlar yayınlamak yerine bu üst geçitlerin durumu dile getirilse bugün bu üst geçitler günümüz koşullarına uygun olurdu.

Yani artık geçmişi de pek fazla irdelemek istemiyorum. Umut edelim ki; bundan sonra bu üst geçitler insanların kullanabileceği duruma dönüştürülsün. Bu sorun öyle pek de çözüme kavuşmayacak bir sorun değil. Yeter ki; yetkililer bu sorunun üzerinde dursunlar. Günümüzde devasa yollar yapılıyor, dağlar delinerek tüneller yapılıyor. Ancak ilimizde halen üst geçitler günümüz koşullarına uygun değil. Bakalım zaman ilerledikçe bu sorunlar ne zaman çözüme kavuşacak?

Eğer olumlu bir gelişme olursa köşemden okuyucularımı bilgilendireceğim. Bana ulaşılan her bilgiyi veya cevabı köşemden okuyucularımla paylaşacağım. Çünkü ben yetkililer ile vatandaş arasında bir köprü vazifesini yerine getirdiğimizi düşünüyorum. Basının en güzel yanı da herhangi bir sorunun yetkililer tarafından görüldükten sonra çözüme kavuşmasıdır. Umarım bir önce bu sorunlar çözüme kavuşur ve engellilerimize daha rahat bir şekilde ulaşım hizmetinden faydalanırlar. Kalın sağlıcakla.

huseyin.tur3434@gmail.com

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA