DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Hüseyin Turhal
Hüseyin Turhal
Giriş Tarihi : 07-01-2023 01:17

Vatandaşın Sesini Duyan Var Mı?

Adıyaman ilimizi çok seven bir kişi olarak bu şehrin daha güzel bir konumda olmasını isteyenlerdenim. Çevre illerimizle Adıyaman’a yapılan hizmetlere baktığımızda ilimize yeterli düzeyde hizmetin yapılmadığını düşünüyorum. Şehir merkezimize uzaklığı birkaç dakika olan Atatürk Barajı’nın hiçbir şekilde Adıyaman ilimize katkısı yoktur. Bu durum karşısında üzülmemek elde değil.

Yanı başımızda bulunan Şanlıurfa iline bir bakın, bir de Adıyaman iline. Aradaki farkı çok iyi göreceksiniz. Bundan 30 yıl öncesinde Şanlıurfa ili gelişmişlik açısından Adıyaman ilinin gerisindeyken, bugün ise tam tersi bir durum söz konusu. Bizler il olarak durumu kabul etmesek de “Görünen köy kılavuz” istemez” sözü bir an aklıma geldi.

Şanlıurfa iline ne zaman gidilse mutlaka bir çalışmanın olduğu görülür. Adıyaman ilimizde ise daha birkaç yıl önce bir battı, çıktı yapıldı. Ve battı çıktıdan yapılan canlı yayınları ve sosyal medyada yapılan paylaşımları görünce sadece gülümsüyordum. Çünkü ilimize yapılan battı çıktının daha büyüğü yıllar önce çevre illerimize yapılmış. Yani bu durumda bizlerin neden bu çalışmanın geç kaldığını düşünmesi gerekir.

Hükümetimizin yapmış olduğu her yatırımı beğenen ve bu projelerin ilimizde de hayata geçmesini savunan bir köşe yazarıyım. Keşke Adıyaman ilimizde bir proje hayata geçse de bu proje çevre illerde değil de önce bizim ilimizde yapılmış olsa. İşte o zaman bende köşe yazımda yetkililere övgü dolu sözlerle bahsederdim. Fakat bir gerçeği herkes görmeli. Adıyaman ilimiz o kadar gelişmiş bir değil.

Adıyaman ilinden şöyle bir dışarıya gidin. Karayolu ile yapacağınız bir gezide devletimizin ne gibi hizmetler yaptığını göreceksiniz. Dağları delerek yapılan tüneller mi? Duble yollar mı? Daha neler neler.. Fakat tekrar Adıyaman’a geldiğimizde yapılan bir çalışmanın olmadığını göreceksiniz. Adıyaman ilimizin şehir merkezinde daha bir konferans salonumuz yok.

Bu devirde şehir merkezinde konferans ve kültür merkezi olmayan tek il her halde Adıyaman ilimizdir. Keşke bu söylediklerim gerçek olmasaydı da bende bu konuları köşemden dile getirmeseydim. Ancak bir köşe yazarı olarak gerçekleri yazmak ve toplum içerisinde söylemek zorundayım. Uzun yıllar İstanbul’da yaşamış bir köşe yazarı olarak “İstanbul’u özlemedim” desem yalan olur.

İstanbul sanatın, tarihin bütünleştiği eşsiz bir şehirdir. Böylesine bir şehirde yaşadığım dönemlerde sürekli olarak sanat dünyasının yer aldığı mekanları ziyaret ederdim. Sanat sokaklarını, sanatçıların gittiği mekanları gezerdim. Adıyaman ilimizde ise bir sanat sokağı var. Bu sokakta gezerken sanki öylesine bir sokağın hizmete açıldığı aklıma geliyor.

“Sanat sokakları” denilen yerlerin bir defa otantik bir görüntüsü olur. Adıyaman ilimizde ise sanat sokağımız tahta derme çatma bir görünüme sahip. Böylesine bir sokak düşünüldüğünde çevre illerde veya farklı illerde olan yerler örnek alınmaz mıydı? Belediyenin birkaç birim yetkilisini farklı şehirlere göndererek örnek projeleri örnek alması çok mu zor?

İnanın bu eleştirileri yaparken birçok okuyucumda benim gibi düşündüğünü çok iyi biliyorum. Bizler Adıyaman sevdalısı olan insanlarız. İlimizin gelişmesini, insanların daha nezih mekanlarda zamanlarını geçirmesini istediğimiz için gerçekleri söylemek zorundayız. Yoksa “Her şey çok güzel” demek bana pek de mantıklı gelmiyor.

Umarım bir gün Adıyaman ilimizde de sanata ve sanatçılara gerekli önem verilir. Onların isimleri caddelere, sokaklara, parklara ve eğitim kurumlarına verilir. Geçen yıllarda hayatını kaybeden hemşerimiz Ali Tekintüre gibi bir bestecinin adı halen bir yere verilmiş değil. Ali Tekintüre’nin 1500 kadar eseri, kaset ve CD’lerde ünlü isimler tarafından yorumlandı.

İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Gülden Karaböcek, Emel Sayın, Zeki Müren, Ferdi Özbeğen, Bülent Ersoy gibi isimlerle çalışan Ali Tekintüre, birçok şarkısını bu ünlü sanatçılara verdi. Fakat böylesine önemli değerimizin halen ismi bir yere verilmiş değil. Başka bir şehirde olsa kesinlikle Ali Tekintüre’nin ismiyle bir müze açılırdı.

Adıyaman ilimizde ne yazık ki; sanata ve sanatçılara gerekli değer verilmiyor. Şanlıurfa iline veya Diyarbakır iline gidildiğinde sanat adına açılan müzeleri görünce hayrete düşmemek elde değil. Adıyaman ilimizin bir o kadar önemli bestekarları ve sanatçıları var. Ancak yeni nesil bu isimlerden haberdar bile değil. Sanata emek vermiş kişilerin isimleri yaşatılmış olsa, bal mumundan sanatçılara ait bir müze açılsa kötü mü olur?

huseyin.tur3434@gmail.com

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA