GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2021 10:12   Güncelleme : 24-09-2021 01:43

50 Yıllık Su Projesi 9 Yılda Patladı

11 Kasım 2011 tarihinde Adıyaman’ın 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacağı iddia edilerek açılışı yapılan Havseri Suyu İçme Suyu Projesi’nin üzerinden 10 yıl geçmeden Adıyaman halkının musluklarında sular akmaz oldu.

50 Yıllık Su Projesi 9 Yılda Patladı

 

Adıyaman’ın “Çılgın projesi” olarak adlandırılan, aynı zamanda Atatürk Bulvarı üzerinde sergilenen borular haftalarca vatandaşın dikkatini çekmişti. Hatta Adıyaman’daki billboardlara asılan afişlerde Havşeri suyunun boy boy reklamları yapılmıştı. Hatırlanacağı üzere billboardlardaki Adıyaman’ın 50 yıllık su sorunun çözüldüğünü müjdeleyen reklamların üzerinden 10 yıl geçmeden şehir merkezinde musluklardan akmayan sular vatandaşı çileden çıkardı.

Resmi törenle açılışı yapılan Havşeri Suyu İçme Suyu Projesi’nde açıklama yapan yetkililer; “Türkiye'nin en kaliteli ve soğuk suyunu içeceğiz. Adıyaman'ın 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Havşeri Suyu İçme Suyu Projesi, Adıyaman’ın Çılgın Projesi oldu. Bu sıradan bir açılış değildir. Bu projede Adıyaman ölçeklerinde çılgın projedir. Bu içme suyu Adıyaman’a hayırlı olsun. Adıyaman bir dönem susuzluk sıkıntısı çekmişti. Fakat şimdi Adıyaman’ın suyu meşhur oldu. Türkiye’nin en kaliteli ve soğuk suyunu içeceğiz. Bunun yanında Adıyaman’ın 200 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Koçali projesine içme suyunu dahil ettik. Avan projesi hazırlandı ve Koçali projesine dahil edildi” denilmişti.

Davullarla, zurnalarla, halk oyunu ekipleriyle açılış töreni yapılan 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan proje konusunda acaba hesaplamaların mı yanlış yapıldığı, yoksa su kaynaklarının yönlerini mi değiştirdiği merak konusu oldu. 11 Kasım 2011 tarihinde açılışı yapılmasına rağmen üzerinden 10 yıl geçmeden su sorunu yaşayan Adıyaman halkının il sınırları içerisindeki tatlı sularının da çevre illere içme suyu olarak gittiği iddia ediliyor. İddiaya göre Adıyaman’ın sınırları içerisindeki tatlı içme su kaynakları çevre illere içme suyu olarak giderken o illerde içme suyu konusunda sıkıntı yaşanmıyor. Bir yaz mevsimi boyunca su sıkıntısı yaşayan Adıyaman halkı bu soruna yetkililerin çözüm bulmasını istiyor. Bir dönem içme sularının doğal oluşuyla bilinen Adıyaman’da şimdilerde ise su sıkıntısı yaşanmasına bir anlam getiremeyen Adıyaman halkı su sıkıntısı konusunda kesim çözüm bekliyor.

Haber: Ömer Karakuş