YEREL
Giriş Tarihi : 08-11-2021 00:06   Güncelleme : 11-11-2021 02:25

Alevi Kültür Derneklerinden Kerbela Şehitleri İçin Anma Etkinliği

Alevi Kültür Dernekleri Tut Yalankoz Şubesi ve Yalankoz Derneği yetkilileri tarafından Hz. Hüseyin’i ve Kerbela olayını anma programı düzenlendi. Yalankoz Köyü’nde gerçekleşen programda Kerbela olayında hayatını kaybeden Hüseyin’in 72 yareni anıldı.

Alevi Kültür Derneklerinden Kerbela Şehitleri İçin Anma Etkinliği

 

Programa TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, CHP İl Başkanı Burak Binzet, CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, CHP’li siyasetçilerden Mahmut Nedim Evli, Fatma Uluğbey, Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şube Başkanı Rıza Tanrıverdi, Alevi Kültür Dernekleri Yaylakonak (Balyan) Şube Başkanı Halil Arslanargan, Alevi Dedeleri, Eğitim İş Genel Merkez Disiplin kurulu üyesi Bülent Şener, Eğitim İş Adıyaman Şube Başkanı Zeynel Yavuz ve vatandaşlar katıldı.

“Hz. Hüseyin’in bize miras bıraktığı en büyük değer onun bu onurlu direnişidir”

Kerbela programının açılış konuşmasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Tut Yalankoz Şubesi ve Yalankoz Derneği Başkanı Hasan Aytemir, Kerbela’da büyük bir insanlık dramının, insanlık dışı bir katliamın yaşandığını ifade ederek; “Hz. Şah Hüseyin dik durdu ve zulme boyun eğmedi. Muharrem ayı denilince ilk akla mağduriyet, mazlumiyet ve masumiyet gelir. Kerbela katliamı bundan tam 1341 yıl önce Kerbela çölünde, bir tarafta Ebu Süfyan torunu Yezit, diğer tarafta mazlumiyetin ve masumiyetin temsilcisi Hz. Muhammed’in torunu ve Hz. Ali’nin oğlu Şah Hüseyin vardı. O dönem Emevi saltanatı kendi iktidarını daha güçlü kılmak için hiç gözünü kırpmadan Ehli Beyt soyunu Kerbela’da insafsızca katlettiler. Şah Hüseyin Kerbela’da mazlumiyetin, ezilenin, direnişin ve onurun sembolüdür. Gerçekten de biat etmedi, gerçekten de kendi çıkarı için makam sahibi olmadı. Yezit tarafından kendisine Küfe valiliği teklif edilmişti. ‘Teslim olursan, biat edersen Küfe valisi olabilirsin’ denildi ama kendisi buna boyun eğmedi. Eğer boyun eğmiş olsaydı biz bugün burada şah Hüseyin’in esamesini okumayacaktık. Bugün halen de burada Şah Hüseyin’i anıyorsak, gerçekten de bize bırakmış olduğu direniş, boyun eğmeme, teslim olmama sayesindedir. Hz. Hüseyin’in bize miras bıraktığı en büyük değer onun bu onurlu direnişidir” dedi.

“Alevilerin her zaman mazlumun yanında duran yüce bir felsefesi vardır”

72 yaren yoldaşıyla, 10 bin kişilik Yezit’in ordusuna karşı direnerek şehit olan Hz. Hüseyin’in anısına tutulan Yas-ı Muharrem orucunun önemine vurgu yapan Başkan Hasan Aytemir, “Bugüne kadar hep erkeklerin direnişinden bahsettik. Ortadoğu coğrafyası maalesef hep katliamlara tanıklık etmiş bir coğrafyadır. Bundan yaklaşık bin 400 yıl öncesinden bahsediyoruz. Kerbela’da yaşanan katliam bir iktidar kavgası değil ama sonraki sürece baktığımızda maalesef bir iktidar kavgasına tanık olmaktayız. Bugün emperyalist güçlerin kimi zaman Irak’ta, kimi zaman Suriye’de yada kimi zaman başka ülkelerde yaşanan katliamlara aslında Kerbela ile yüzleşmemenin bugünkü tezahürüdür. Nerede bir katliam görsek aklımıza Kerbela geliyor. Aleviler 72 millete bir nazarla bakan bir halktır, bir inançtır. Dolayısıyla Aleviler her daim haklının yanında, haksızın karşısındadır. Alevilerin her zaman mazlumun yanında duran yüce bir felsefesi vardır” dedi.

Konuşmaların ardından yassı matem Dede Tahir Küçüdoğan’ın katkılarıyla cem ibadeti yapıldı, misafirlere aşure lokması verildi.

Haber: Fatma Karakuş