GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-05-2022 00:51   Güncelleme : 15-05-2022 17:18

Başkan Gökhan Durmuş’tan Dünya Basın Özgürlüğü Günü Açıklaması

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle açıklamada bulunarak, TGS tarafından hazırlanan 2021-2022 Basın Özgürlüğü Raporunu açıkladı.

Başkan Gökhan Durmuş’tan Dünya Basın Özgürlüğü Günü Açıklaması

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından hazırlanan 2021-2022 Basın Özgürlüğü Raporu, geçmiş yıllarda olduğu gibi son bir yıllık süreçte basın özgürlüğüne yönelik yaşanan sorunları tespit etme hedefiyle hazırlandı.

TGS’ye ulaşan destek taleplerinin hukuk birimlerindeki dava takipleriyle takip edilmesi sonrasında bu raporun hazırlandığını söyleyen TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “Tüm bunlara rağmen editoryal bağımsızlık, ekonomik ve sosyal haklar için sendika çatısı altında mücadele eden gazetecilerin sayısındaki artış, umut vadediyor. Yaşananlar gösteriyor ki bu günleri ancak yan yana aşmak mümkün. Yan yana duran örgütlü bir basın sektörünün aşamayacağı güçlük yok” dedi.

“Sendikal güvenceler, gazetecilik mesleğinin itibarını artırıyor”

Başkan Gökhan Durmuş raporda öne çıkan konulara şöyle değindi; “Basın, Yayın ve Gazetecilik” işkolunda kayıtlı çalışanların 23.907’si gazetecilik faaliyeti yürütüyor. TÜİK verilerine göre 2021 yılında genel işsizlik oranı %12 iken gazetecilik mezunları içinde işsizlik oranı %18,3. Görece yüksek işsizlik oranı, çalışan gazetecilerin iş ve gelir güvencesi üzerinde baskı oluşturmayı sürdürüyor. Resmi basın kartı sahibi gazeteci sayısı geçen yıla göre artış gösterse de kayıtlı gazetecilerin sadece yüzde 68,72’si karta sahip. Sigortasız ya da serbest çalışan gazetecilerle birlikte bu oran daha da düşüyor. Editoryal bağımsızlığın önündeki engeller kadar gazetecilerin ekonomik ve sosyal hakları da alarm veriyor. Sendikalaşma önündeki tüm engellere rağmen TGS, son bir yılda üçü uluslararası ve dördü ulusal düzeyde faaliyet yürüten yedi medya kuruluşunda çoğunluğu sağlama başarısı gösterdi. RTÜK tarafından alınan 61 ayrı karar ile basın yayın kuruluşlarına toplam 10.427.902 TL idari para cezası verildi. 2021’de 559 basın kartı iptal edildi. TGS’nin İletişim Başkanlığı’ndan edindiği bilgiye göre 16.429 kişide Cumhurbaşkanlığı basın kartı var. Basın İlan Kurumu gazetelere toplam 25 gün ilan kesme cezası verdi. (Cumhuriyet’e 16, Evrensel’e 5, Sözcü’ye 4 gün) Tüm bu gelişmeler nedeniyle gazeteciler ekonomik ve sendikal hakları için mücadelelerini arttırarak sürdürüyor. Sendikal haklar ve toplu iş sözleşmeleri, adil bir ücret ve çalışma düzeni için tek seçenek olmayı sürdürüyor. Ayrıca sendikal güvenceler, gazetecilik mesleğinin itibarını artırıyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası yetkili olduğu işyeri sayısını her yıl arttırarak sektördeki güçlü konumunu pekiştiriyor. 2022 Mayıs itibariyle TGS 15 medya kuruluşunda örgütlüdür. Bu kuruşlar Medya AŞ, Podfresh, BBC Türkiye, AP, Dokuz8, Cumhuriyet, AFP, İz Gazete, Reuters, Refinitiv, Duvar, Yön Radyo, 9 Eylül, Bianet, Evrensel’dir. Hürriyet gazetesi, Halk TV ve FOX TV işverenlerinin, sendikanın yetkisine itiraz etmesi nedeniyle başlayan dava süreçleri devam ediyor. Bu itirazlar nedeniyle yaklaşık 1.400 medya çalışanı sendikal haklarını kullanamıyor.”

Haber: Ömer Karakuş