GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-07-2021 02:41   Güncelleme : 04-08-2021 02:14

Esnaf Pandemide Ayakta Kalmak İçin Düzenleme Talep Ediyor

Bir yıla aşkın bir süredir devam eden pandemi süreci nedeniyle Adıyamanlı esnaflar zor günler geçiriyor. Esnafa yönelik yardım paketlerinden kimi esnaflar yararlanırken, kimi esnaflar ise kendilerine hiçbir şekilde yardım yapılmamasından şikayetçi.

Esnaf Pandemide Ayakta Kalmak İçin Düzenleme Talep Ediyor

 

Covid 19 virüsünün ülkemizde görüldüğü günden bu yana esnafın iş yapamaz bir duruma geldiğini söyleyen Adıyamanlı esnaf Zeki Coşkun, nace kodu sorgulaması sonrasında kimi esnaflara yardım çıkmadığını hatırlatarak, bu konuda yetkililere çağrıda bulundu.

“Bu süreçte esnaflar olarak ayakta kalma savaşı veriyoruz”

Virüs sebebiyle esnafın zor günler geçirdiğini ifade eden Adıyaman Duşkam imtiyaz sahibi Zeki Coşkun, “Devletimizin pandemi döneminde esnaflara yönelik olarak verdiği bir destek vardı. Ancak bizler bu yardım paketlerinden faydalanamadık. Bizim esnaf olarak ilgi alanımız inşaat sektörüdür. Vergi levhamızda da nace kodumuz ve çalışma alanımız yazmaktadır. Pandemi nedeniyle bizim iş kolumuzda bulunan esnaflarımızın da bu yardım paketinden faydalanması gerekirdi. Yardım paketinin açıklanmasından sonra muhasebecimize başvurduk. Muhasebecimiz sisteme girerek tarama yapınca nace kodumuzun yardım paketinden faydalanmak için uygun olmadığını söyledi. Sonuç itibariyle bizlerde esnaf olduğumuz gibi her ay vergimizi ödüyoruz. Peki neden bizlerde pandemi yardımından faydalanamıyoruz? Zaten pandemi sürecinde küçük esnaf bitti. Bu süreçte esnaflar olarak ayakta kalma savaşı veriyoruz. Hayat şartlarının kötü olması, bütün ürünlere gelen zamlar hayat şartlarını olumsuz yönde etkiledi. Devlet yetkililerinin bu fiyat artışları konusunda önlem alması gerekiyor. Alüminyum, cam balkon, otomatik kepenk, korkuluk, sineklik sektöründe halkımıza hizmet veren bir firmayız. Müşterilerimize kaliteden ödün vermeden hizmet vermeye çalışıyoruz. Dürüstlüğü kendimize ilke edinerek, müşterilerimizin taleplerini yerine getiriyoruz. Uzun yıllardan bu yana Adıyaman’da esnafım. Fakat hayatım boyunca son 1.5 yıldan bu yana esnafın gördüğü karamsar tabloyu hayatım boyunca hiç görmedim. Yıl bazında işlerde düşüşler veya artışlar oluyordu. Ancak pandemi nedeniyle son yıllarda yaşadığımız tablo karşısında küçük esnaf bitmiş durumda. Toptancılardan almış olduğumuz ürünlere haftada bir zam yapılıyor. Bir ürüne her hafta zam yapılmaz. Cama, alüminyuma her hafta zam olur mu? Geçen günlerde elektriğe ve doğalgaza zam geldi. Bir ürün almak isteyen bir müşterimiz sipariş veriyor. O ürün işyerimize gelen kadar bir zam haberi daha alıyoruz. Allah aşkına müşteriden “ürün zamlandı” diye fark mı alacağız? Bu durumu nasıl olurda müşteriye izah edebilirsiniz. Bu şekilde ne müşteri bir daha işyerimize gelir nede güven ortamı kalır” dedi.

“Günümüzde serbest piyasa” diye bir şey kalmadı”

Pandemi sebebiyle bütün esnafların çok kötü bir dönemden geçtiğini belirten Zeki Coşkun, “Birçok esnaf önünü göremediği için yıl içinde ne kadar iş yapacağını tahmin edemiyor. Pandemi bitmediği takdirde esnafın sonu nereye gidecek onu da bilemiyoruz. Bu süreçte toptancılar fiyat yükseltince haliyle bizlerde ürünlerin fiyatlarını yükseltiyoruz. “Günümüzde serbest piyasa” diye bir şey kalmadı. Kendi iş alanımızda 2 yıldır halkımıza hizmet vermekteyiz. 2 yıldan bu yanadır müşterilerimize vermiş olduğumuz güvenden dolayı firmamızdan iş yapan müşterilerimiz tekrardan bizleri tercih ediyorlar. Dediğim gibi müşterilerimize verdiğimiz güvenden dolayı bizleri tercih etmekteler. Hiçbir zaman kaliteden ödün vermedik. Duşakabin, cam balkon sektöründe iddialıyız. Adıyaman’da birçok müteahhit işçiliğimizden dolayı firmamızı tercih ediyor. Ürün sonrası hizmet çok önemlidir. Ürün kalitesi kadar montajda çok önemlidir. Otomatik kepenkte, cam balkonda, duşakabinde müşterinin beklentisi ürün sonrası hizmettir. Müşterinin ürünü montaj edildikten sonra olası bir arızayı gidermekte çok önemlidir. Bu sebeple bizlerde ürünlerimizi her montaj yaptığımızda müşterilerimize iletişim adresimizi ve numaramızı veriyoruz. Müşterilerimizin bizleri aramaları halinde anında evlerine giderek, ürünlerde oluşan arızayı gideriyoruz. Türkiye genelinde ürünlerimiz tercih ediliyor. İzmir, Samsun, Antalya gibi illerden müşterilerimiz firmamızla iletişime geçiyor. Ülkemizin hangi ilinden olursa olsun müşterilerimize ürün gönderiyoruz. Farklı illerden almış olduğumuz siparişlerimiz sonrasında kaliteden ödün vermediğimiz için ürünlerimiz tercih ediliyor. Pazar ağımızın gelişmesiyle birlikte daha geniş bir yelpazede hizmet vermek istiyoruz. İnternet ortamından firmamızın bilgilerine ulaşan müşterimizde bizleri arayarak ürün siparişi verebilirler. Vatandaşlarımız bizlere Siteler Mah. Hısnı Mansur Cad. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu yanı no:50 adresinden veya 05538821705 nolu hattan ulaşabilirler.” İfadelerini kullandı.

Haber: Habibe Uçar