EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-12-2021 23:49   Güncelleme : 23-12-2021 02:43

Esnaf Pandeminin Biran Önce Bitmesini İstiyor

Ülkemizde iki yıl önce görülen Covid 19 salgını sonrasında hayatın normale dönmesinden sonra esnaf, eski günlerine döneceği günleri bekliyor. Salgının başladığı ilk günle bugün arasında hayatın kısmen de olsa normale döndüğünü düşünen esnaf, beklentilerini gazetemizle paylaştı.

Esnaf Pandeminin Biran Önce Bitmesini İstiyor

 

Adıyaman’da uzun yıllardan bu yana kafe işletmeciliği yapan aynı zamanda işyerinde çalıştırdığı işçilerin işsiz kalmaması için var gücüyle çalışan Hasan Leblebici, işyerini ayakta tutabilmek adına bir dizi çalışmalar yapıyor.

Pandeminin ilk görüldüğü günlerde birçok esnafın zor günler geçirdiğini hatırlatan işletmeci Hasan Leblebici, esnafın son durumunu ve yetkililerden beklentilerini gazetemizle paylaştı.

Ve işte Hasan Leblebici ile yapmış olduğumuz röportajın detayları.

İki yıldan bu yana devam eden pandemi süresi sizin işlerinizi nasıl etkiledi?

Bizler Adıyaman’ın yerel küçük bütçeli işletmeleriyiz. Bütün dünyayı sarsan pandemiyle birlikte bizlerde kapanma dönemlerinde zorlu bir süreç geçirdik. Kapanmalar bitince normalleşme beklerken üstüne ekonomik krizin başlaması ile işlerimiz yarı yarıya düşmüş durumda.

Bu zor süreçte esnaflar ayakta kalmak için ne yaptı?

Yılların işletmecisiyim, inanın böyle zorlu bir süreci ilk defa yaşıyoruz, işletmemizin gerekse çalışanlarımızın mağdur olmaması için çok zorlu bir sınav verdik. Yılların emeği, birikimi, alın teri olan işyerimizin aylarca kapalı kalması hem maddi hem manevi olarak bizleri çok etkiledi. Bu süreçte artan maliyetler, mecburi giderler ile ciddi bir darboğazdan geçiniyoruz. Tüm esnaf aynı sorunlarla boğuşuyor.

Pandeminin ilk dönemlerinde uzun bir süre kafeler kapalıydı. Bu süreci nasıl yaşadınız?

O tarihlerde insanlık çok derin bir travma geçirdi. Bu sürecin halen devam eden etkileri var. O tarihlerde çok kayıplar, acılar yaşandı. Covid 19 virüsünün ilk görüldüğü günlerde gencecik insanlar bu hastalığa yenik düştü. Allah beterinden saklasın. Çok şükür aşıların gelişmesi ile toplum yavaş yavaş normale dönüyor. Pandemi nedeniyle hayatın tam olarak normale dönmesi zaman alacak gibi görünüyor. Bizlerde bu süreçte ekonomik olarak kötü günler geçirdik. Ancak her şeyin başı sağlıktan geçiyor. Onun için tek temennimiz bu hastalığın biran önce son bulmasıdır.

Pandemi kuralları çerçevesinde işyerinizi çalıştırıyorsunuz. Peki bu süreçte zarar etmeden ayakta kalma şansınız oluyor mu?

Pandeminin en çok etkilediği sektör kuşkusuz hizmet sektörü oldu. Bu süreçte iflas eden esnaf arkadaşlarımız oldu. Allah kimseye göstermesin, böylesine bir durum çok ağır bir bedeldir. İnsanlar hala çekinceli ve kaygılı duruyorlar. Bu süreçte işletmemizi açık tutarak çalışanlarımızın mağdur olmaması için çabalıyoruz. Kardan ziyade tek amacımız budur.

Ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanma işlerinizi ne düzeyde etkiliyor?

Ekonomik krizin reel sektörlerde etkisi, kaçınılmaz girdi maliyetlerinin artması, insanların harcamalarda kısıtlamaya gitmesi ve tüketimin azalması piyasaya ciddi bir daralma etkisi yaratıyor.

Dolar’daki yükseliş işlerinizi ne düzeyde etkiledi?

Maalesef ülkemizde yaşanan bu döviz krizi bizleri de etkilemekte. Bizler küçük ve döviz girdisi olmayan işletmeleriz. Haliyle bu durumdan en çok bizler etkileniyoruz.

Hemen hemen bütün ürünlere gelen zamlar sizin işlerinizi de olumsuz yönde etkiledi mi?

İllaki bizlerde bu durumdan etkileniyoruz. Bu durum karşında nihayetinde her esnaf etkileniyor ve genel bir durağanlık var. Şuan piyasada her zammı hemen müşterilerimize yansıtamıyoruz. Buna rağmen insanlarda geri çekilme var.

Adıyaman’daki esnafın genel durumu hakkında neler söylemek istersiniz?

Adıyaman nüfus yoğunluğu az olan, kendi iç dinamikleri ile kendi ekonomisini oluşturan, tarıma dayalı, sanayisi kısıtlı, dışarıdan yatırım almayan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en dezavantajlı illerinden biridir. Durum böyle olunca ticaret hacmi göz önüne alındığında potansiyel mevcut nüfusun ihtiyacını ve beklentisini karşılamamakta. Bu durumu iyileştirmek adına öncelikle siyasilerimize, mülki amirlerimize, STK’lara ve esnaf birliklerimize çok büyük sorumluluklar düşüyor. Adıyaman esnafı mevcut durumda sadece günü kurtarmak için çabalamaktan öteye gidemiyor.

Esnaf olarak devletten beklentileriniz nelerdir?

Şu son süreçte yaşanan ekonomik sıkıntıların bir an önce normale dönmesi, esnaf kredilerine uygulanan faiz oranlarının aşağıya çekilmesi bir nebzede olsa bizlere nefes aldıracaktır. Tek temennimiz budur.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Halkıyla barışık olan ilimizin daha kültürlü, bilinçli bireylerin yetişmesi adına ve yeni yetişen gençlere iyi örnek olmak adına ticaret haricinde biz esnaflara çok sorumluluklar düşmekte. Bunun için sosyal sorumluluk adına üstümüze düşen görevlerimizden sakınmayalım.

Röportaj: Ömer Karakuş