YEREL
Giriş Tarihi : 17-10-2021 00:24   Güncelleme : 31-10-2021 02:18

Nemrut Dağı’na Yerli Ve Yabancı Turistler Akın Etti

Uzun bir pandemi sürecinden sonra Adıyaman’ın tarihi ören yerlerini ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, Karakuş Tepesi, Cendere Köprüsü, Kahta Kalesi, Arsameia Ören Yeri ile birlikte Nemrut Dağı’nın zirvesinde güneşin batışını izledi.

Nemrut Dağı’na Yerli Ve Yabancı Turistler Akın Etti

Hava koşullarının iyi olmasını fırsat bilen turistler, Adıyaman’ın tarihi mekanlarını gezerek, buram buram tarih kokan mekanlara hayran kaldı.

“Nemrut Dağı’nı anlatmaya kelimeler yetmez”

İl dışından Adıyaman’a gelerek tarihi mekanları ziyaret eden turistler, gittikleri tarihi ören yerlerine hayran kaldıklarını belirterek; “Pandemi süreciyle birlikte tarihi mekanları ziyaret etme şansımız yoktu. Uzun bir zamandan bu yana evlerimizden dışarıya pek fazla çıkamıyorduk. İnsanların kendilerine aşı vurmasından sonra kısmen de olsa hayat normale döndü. Bir şekilde insanlar pandemiyle yaşamaya alıştı. Aşılarımızı olduktan sonra artık il dışına seyahat konusunda bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bizlerde son bir yıldan bu yana pek fazla il dışına çıkmadığımız için tur kapsamında Adıyaman’ın tarihi mekanlarını ziyaret etmeyi düşündük. Adıyaman ili tarihi mekanlar anlamında çok büyük tarihi değerleri içinde barındırıyor. Bundan önceki dönemlerde gelmiş olduğumuz bu tarihi mekanları yeniden ziyaret etmek apayrı bir duygu. Türkiye’nin birçok ilinde tarihi mekanlar var ama Nemrut Dağı gibi insanı etkisinde bırakan bir tarihi mekan pek yok gibi. Nemrut Dağı’nın zirvesine yürüyerek çıkmak oldukça zor olsa bile zirveye çıkınca insan o yorgunluğunu unutuyor. Böylesine önemli tarihi mekanların tanıtımı daha çok yapılmalı. Bugün bu tarihi mekanlar farklı bir ilde olmuş olsaydı kesinlikle çok farklı bir şekilde buralar tanıtılırdı. Nemrut Dağı’nı anlatmaya kelimeler yetmez. İnsanlarımızın mutlaka bu tarihi alanı gelip görmeleri gerekiyor. Güneşin doğuşuna ve batışına şahitlik etmiş olduğumuz bu tarihi mekan eşsiz bir güzelliğe sahip. Ayrıca Nemrut Dağı’na gelirken ziyaret ettiğimiz diğer tarihi mekanları da çok beğendik. Zaten bu tarihi mekanlar birbirlerinin devamı olarak bir bütünlük içinde hazırlanmış. Adıyaman’a gelerek bu tarihi mekanları ziyaret ettiğimiz için çok mutluyuz. Zaten son bir yıldan bu yana pek fazla il dışına çıkma şansımız yoktu. Bu sebeple Adıyaman’daki tarihi ören yerlerini ziyaret etmeye geldik. Bütün insanlarımızı bu tarihi mekanları ziyaret etmeye davet ediyoruz. Bizler bu tarihi alanları ziyaret ettik. Ve her anımızda fotoğraflar çektik. Böylesine tarih kokan bir alanda olmak ve fotoğraf çekmekte apayrı bir duygu. Bu heykelleri nasıl yapmışlar? Bu dağın zirvesinde hangi aletlerle bu şekilde bu heykellere şekil verilmişler? Bu sorulara yanıt bulmak oldukça zor. İnsanlar bu heykelleri görünce hayretler içerisinde kalıyorlar. Gelip görülmesi gereken bir tarihi alanın Adıyaman’ın sınırları içerisinde olması bu il için bir şanstır” dediler.

Haber: Fatma Karakuş