GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2021 11:27   Güncelleme : 10-10-2021 01:29

Türbe Yolu, Sabrın Yolu..

Adıyaman merkeze bağlı olan Büyükboyalı Köyü sınırları içerisinde yer alan Muhammed Çavuş Efendi (Çavuş Baba) ziyaretinin çevre düzenlemesi için köy halkından Mehmet Boybey yetkililere çağrıda bulundu.

Türbe Yolu, Sabrın Yolu..

 

Kendi girişimleri sonucunda hayır severler tarafından yapılan yardımlarla türbenin inşaatını tamlayan Mehmet Boybey, hem devlet yetkililerine hem de hayırsever vatandaşlara seslendi.

“Bu yolun stabilize yapılmasını ve asfaltlanmasını istiyoruz”

Yaptığı örnek davranışla çevre halkının da takdirini toplayan Mehmet Boybey, şu şekilde açıklamada bulundu; “Hem Gaziantep’te hem de köyümüzde yaşamaktayım. Büyükboyalı Köyümüz sınırları içerisinde yer alan türbede yatan Muhammed Çavuş Efendi aslen Ankara’nın Haymana ilçesindedir. Yakın çevresiyle birlikte bizim köyümüze 250 ila 300 yıl önce ikamet etmiştir. Muhammed Çavuş Efendi ve yakınları burada göçebe hayatı yaşamıştır. Daha öncesinde köyümüzden Ankara’ya gitmişlerdir. Eski hayat bir göçebe hayatıydı. Geçim sıkıntılarıyla hayat sürmekteydi. İnsanlarımız zaman zaman buraya gelmekteler. Bu mübareğin daha evveliyatında “seyit, ocak” oldukları söylenir. Büyüklerimiz bizlere böyle söylerdi. Biz bu mübarek hakkında bu bilgilere sahibiz. 51 yaşındayım, çocukluk hayatımda şahit olduğum birçok olay vardı. O dönemde hasta olan kişileri araç olmayınca yük hayvanlarıyla bu ziyarete getirirdik. Bir gece burada kalan bir hastanın ertesi gün köye yürüyerek geldiğine şahit olmuştum. Bu gibi birkaç olaya şahitliğim var. 4 yıl önce burada içme suyu ve görünen yerin inşaatı yoktu. Allah nasip etti, bende bu ziyaretin yapımı için girişimde bulundum. Öncelikle buranın içme suyunu getirdim. İnşaat aşamasında hayır severler ve yakınlarımız yardımcı oldular. Böyle bir yerin yapımını yapmış olduk. Ziyaretin bu aşamasında buraya gelen vatandaşlarımız memnun kalıyorlar. Elimizden geldiği kadarıyla burada bir şeyler yapmaya çalıştık. Bu aşamadan sonra Muhammed Çavuş Efendi (Çavuş Baba) türbemize giden yolun yapılmasını devlet büyüklerimizden istiyoruz. Adıyaman İl Özel İdaresi yetkilileri kısmen de olsa burada bir çalışma başlattılar. Ancak bu çalışma yarım kaldı. Ziyaretimize giden yol sağlıklı bir şekilde yapılmadığı için burası kışın çamur oluyor, yazın ise tozdan geçilmiyor. Bu yolun stabilize yapılmasını ve asfaltlanmasını istiyoruz. Bu konuda başta sayın Valimiz Mahmut Çuhadar’dan ve İl Özel İdaresi yetkililerinden yardım talep ediyoruz. İnşallah sesimizi duyarlar. Sayın valim sürekli olarak halkın içerisindeler. Ve insanların gönlünde taht kurmuş bir valimiz var. Sayın valimizin bu ziyarete gelerek, gerekli talimatları vereceğini, Allah’ın izniyle ziyaretimizin yolunun yapılmasından sonra ziyaret bahçesinin de kilitli parkelerle döşeneceğini düşünüyorum.”

Haber: Fatma Karakuş